Το Μουσικό Σχολείο Μυτιλήνης στο Istituto Comprensivo Alí Terme –
Scuola ad Indirizzo Musicale της Σικελίας

Μαθητές και καθηγητές του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης και συγκεκριμένα 6 μαθητές της Γ’ γυμνασίου και 2 συνοδοί καθηγήτριες, ταξίδεψαν στο Alí Terme της Σικελίας, για μια μουσική συνάντηση με τους μαθητές και τους καθηγητές του Istituto Comprensivo Alí Terme – Scuola ad indirizzo musicale, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ ΚΑ121 με τίτλο “Following Sappho ́s footsteps: a musical connection between Lesvos and Sicily”.
Η εκπαιδευτική ομάδα των μαθητών και των καθηγητών του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης κατά τη διάρκεια της μετακίνησης που πραγματοποιήθηκε από τις 12 έως τις 17 Μαρτίου, επισκέφθηκε σχολεία που λειτουργούν στους δήμους Alí, Alí Terme, Nizza, Fiumedinisi και Scaletta Zanclea τα οποία αποτελούν συνολικά το Istituto Comprensivo. Μαθητές και καθηγητές είχαν την ευκαιρία, μέσω της ενεργού συμμετοχής τους σε μαθήματα μουσικών οργάνων και πρόβες μουσικών συνόλων, να διερευνήσουν βιωματικά εκπαιδευτικές μεθοδολογίες και εργαλεία που χρησιμοποιούνται για την απόκτηση δεξιοτήτων, ειδικά στον τομέα της μουσικής.
Παράλληλα, χάρη στις περιηγήσεις σε αρκετά μέρη ιστορικού και πολιτιστικού ενδιαφέροντος που περιλαμβάνονταν στο πρόγραμμα, μαζί με τους μαθητές και τους καθηγητές του σχολείου υποδοχής στον ρόλο του ξεναγού, οι μαθητές του ΜΣΜ
είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με την πολιτιστική κληρονομιά της Σικελίας και τους στενούς δεσμούς της με την Ελλάδα.
Η σύμπραξη των μαθητών των δυο σχολείων ολοκληρώθηκε με μια αποχαιρετιστήρια συναυλία με τίτλο “Arrivederci ragazzi”, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου στη Nizza. Συγκινητική ήταν η φιλοξενία και η συνεχής παρουσία του διοικητικού προσωπικού, αλλά και των αρχών της τοπικής αυτοδιοίκησης, καθ’ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης. Η μουσική, αλλά και οι γλωσσικές δεξιότητες επικοινωνίας που ενεργοποιήθηκαν, επέτρεψαν να ξεπεραστούν όλα τα όρια και τα εμπόδια και ενεργοποίησαν τη
διάθεση κοινωνικοποίησης και αλληλεπίδρασης, παρακινώντας όλους, καθηγητές και μαθητές, να εστιάσουν στη σημασία της διεθνούς συνεργασίας ως ένα σημαντικό παράγοντα σκέψης και εμπειρίας του σχολείου, θέτοντας ταυτόχρονα τις βάσεις για
τη διεύρυνση της συνεργασίας και των πολιτιστικών ανταλλαγών στο άμεσο μέλλον.
Η Εκπαιδευτική Ομάδα Μαθητών και Καθηγητών του Μουσικού Σχολείου Μυτιλήνης

Γράψτε ένα σχόλιο